Ekonomi

Putin’den gözdağı: Savaş alanında ülkemizi yenmeleri imkansız

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, milletvekilleri, kabine üyeleri ve üst düzey bürokratların katıldığı Federal Meclis’te bir konuşma yaptı. Putin konuşmasına, “Hepimizin bildiği gibi çok önemli bir zamanda bu konuşmayı yapıyorum. Ülkemizin ve insanımızın geleceğini şekillendirecek tarihi olaylar ile dünyadaki geri dönüşü olmayan değişimler arasında bir dönüm noktasıdır. ” ve Batı’yı suçladı. Putin, Batı’nın tek amacının ‘sonsuz güç’ olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Lideri Putin, Batı’nın yerel bir çatışmayı küresel bir çatışmaya dönüştürmeyi hedeflediğini belirterek, “Ukrayna’ya ne kadar uzun menzilli silahlar sevk edilirse, sınırlarımızdaki tehdidi o kadar ortadan kaldırırız” dedi. Ayrıca yeteneklerini dizginlemeyi amaçlayan New START’a katılımlarını askıya alacaklarını söyledi.

Putin, 24 Şubat’a kadar savaşı durdurmak için her şeyi denediklerini belirterek, “Ukrayna’daki bu durumu barışçıl yollarla çözmek için elimizden gelen her şeyi, gerçekten mümkün olan her şeyi yaptık. Sabırlıydık, bu sorundan barışçıl bir şekilde çıkmak için müzakereler yapıyorduk. İşe yaramadı” dedi Putin. Savaşı biz değil onlar başlattı” dedi.

“Karar imzaladım”

Putin, Batı’nın yerel bir çatışmayı küresel bir çatışmaya dönüştürmeyi hedeflediğini söyledi. Batılı ülkelerin tank desteğine de değinen Rus lider, “Savaş alanında ülkemizi yenmeleri imkansız” diyerek, “Ukrayna’ya ne kadar uzun menzilli silah gönderilirse, biz de o kadar uzağa fırlatırız” dedi. Sınırlarımızdan gelen tehdit.”

Putin, Batılı ülkelere de nükleer tehditte bulunarak, “Rusya’nın nükleer caydırıcılık güçleri yüzde 91,3 seviyesinde son teknoloji silahlarla donatılmış durumda ve silahlı kuvvetlerin tüm alanlarında bu seviyeye ulaşılması gerekiyor” dedi.

Rusya’nın kıtalararası nükleer balistik füze kabiliyetini kısıtlamayı amaçlayan New START’a ABD ile katılımını askıya alacaklarını belirten Putin, “Geçen hafta karada konuşlandırılan yeni stratejik füze sistemlerinin savaşa hazır hale getirilmesine ilişkin bir kararname imzaladım. .”

Rus halkının çoğunluğunun Donbas’taki özel askeri harekatı desteklediğini belirten Putin, savaşta hayatını kaybeden askerlerin aileleri için özel bir fon oluşturacaklarını da ifade etti.

basiskeleajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu