Haber

Macaristan’da homofobik yasağı uygulamayan müze müdürü görevden alındı

Macaristan hükümeti, 18 yaş altı kişilerin LGBTİ+ içerikli “Dünya Basın Fotoğrafı” standını ziyaret etmesine izin veren Ulusal Müze Müdürü Laszlo Simon’u görevden aldı.

Reuters’in haberine göre Macaristan’daki faşist Mi Hazank partisi, ülkede 18 yaş altı kişilerin LGBTİ+ içeriklere erişimini yasaklayan yasal düzenlemeyi gerekçe göstererek hükümetten soruşturma başlatılmasını talep etmişti. Parti, talebinde 2021 yılında yürürlüğe giren ve 18 yaşın altındaki kişilerin erişebileceği kitap ve filmlerde “eşcinselliğin gösterilmesini ve teşvik edilmesini” yasaklayan yasaya atıfta bulundu. Kültür ve Yenilik Bakanı bugün müzenin, yönetmen görevden alındı.

‘KURUM YASAL YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMEDİ’

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Ulusal Müze Müdürü Laszlo Simon’un ‘kurumun yasal yükümlülüklerini yerine getirmediği’ gerekçesiyle görevden alındığı belirtildi. Simon da Facebook hesabından haberi doğrulayan bir paylaşım yaparak ‘müzenin herhangi bir yasayı kasten ihlal etmediğini’ söyledi. Simon, müzenin yaş sınırlamasına ilişkin uyarıyı ‘hiç vakit kaybetmeden’ web sitesinde yayınladığını belirtti.

Hükümetin soruşturma başlatmasının ardından müzeden yapılan açıklamada, ziyaretçilerin yaşlarını öğrenmek için kimliklerini kontrol etme yetkilerinin olmadığı belirtilerek, internet sitesinde şu ifadeleri içeren bir mesaj yayınlandığı belirtildi: 18 yaş altı bireylerin sergiyi ziyaret etmemesi gerekmektedir. Macaristan Kültür ve Yenilik Bakanlığı, Reuters’in e-postayla gönderdiği yorum talebine yanıt vermedi.

LGBTİ+ İÇERİKLİ KİTAPLARA ‘SİYAH ÇANTA’ GEREKLİ

Karara gerekçe olarak gösterilen yasa, Başbakan Viktor Orban hükümeti tarafından ‘çocukları korumaya’ yönelik hazırlandığı iddiasıyla savunulurken, yasaya Avrupa Birliği (AB) ve insan hakları örgütleri tepki gösterdi. . Söz konusu yasa, LGBTİ+ içerikli kitapların siyah torbada satılmasını zorunlu kılarken, bu yılın başında bazı kitapçılara bu zorunluluğa uymadıkları gerekçesiyle para cezası kesildi.

Macaristan parlamentosu, okullarda eşcinselliği ve cinsiyet geçişini ‘teşvik ettiği’ düşünülen içerikleri yasaklayan tasarıyı Haziran 2021’de onayladı. Orban’ın partisi Fidesz’in sunduğu LGBTİ+ karşıtı yasa tasarısı kapsamında, 18 yaş altı kişilerin eğitim gördüğü okullarda ve televizyon yayınlarında eşcinselliği ‘tasvir eden’ içeriklerin kaldırılması öngörülüyordu. Macaristan’da nisan ayında yapılan seçimlerde LGBTİ+ karşıtı ‘propaganda yasağı’ konusunda da görüş alınmış, boykot çağrılarının ardından katılım oranının yüzde 50’nin altında kalması üzerine referandum geçersiz kılınmıştı. (DIŞ HABER)

yigilcahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu