Haber

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi Koordinatörü Kardaş’tan HDP’li Paylan’ın sözlerine ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Bürosu Dezenformasyonla Mücadele Merkezi Koordinatörü İdris Kardaş, “Bir milletvekilinin Gazi Meclisi kürsüsünden halka açık bir belgeyi yanlış okuyarak halkı yanıltma çabası dezenformasyonun açık bir örneğidir” dedi. ve kendi siyasi kariyeri açısından talihsiz bir durum.” terimini kullandı.

Kardaş, yaptığı yazılı açıklamada, TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmeleri sırasında Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nı hedef alan HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan’ın sadece kitaptan işaretlediği yerleri okuyarak tüm gerçeği gizlediğini belirtti. İrtibat Başkanlığı tarafından hazırlanan Dezenformasyon Bülteni ile yeni bir dezenformasyona pervasızca imza attı. belirtilmiş.

Paylan, “İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde çocuğun cinsel istismarı iddiasıyla açılan davaya Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı müdahil oldu ve çocuk koruma altına alındı. Sevgili arkadaşlar haber bu haber burada biter.” Kardaş, sözlerini kullandığını belirterek şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ancak Paylan’ın TBMM’den el salladığı 5-11 Aralık tarihli Dezenformasyon Bülteni’nde 6 yaşındaki kız çocuğuna Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sahip çıkmadığı yönündeki asılsız tezi tartıştık ve paylaştık. Devlet kurumlarının bu konudaki çalışmalarını detaylıca anlattık.Mağdurun 4 Aralık 2020’de bakanlık tarafından Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi’ne götürüldüğünü, 8 Aralık 2020’de kadın misafirhanesine yerleştirildiğini yazıda açıkça yazdık. ayrıca mağdurun iddianame hazırlanmadan önce koruma altına alındığını ve tüm ihtiyaçlarının Bakanlık tarafından karşılandığını belirttik.Mağdurun Bakanlık tarafından mesleki eğitim ve İngilizce dil kurslarına gönderildiğini de Dezenformasyon Bülteni’nde açıkça ifade ettik. kendilerine eğitim imkanı sağlandı.”

Kardaş, bültende Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın da davaya müdahil olduğunun altını çizdiklerini, devletin bu konuda attığı adımları paylaştıklarını ve iddiaların gerçekliğini ortaya koyduklarını ifade etti.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi Koordinatörü İdris Kardaş şu ifadeleri kullandı:

“Dezenformasyon Bülteni’nin sadece bir bölümünü okuyarak kamuoyunu yanıltmaya çalışmak Paylan imzalı açık bir dezenformasyondur. Milletimize ve ülkemize yönelik her türlü dezenformasyonla mücadele etmek bizim asli görevimizdir. Elindeki belgenin tamamını okumadı.” Titizlikle hazırladığı Dezenformasyon Bülteni’nin asılsız argümanlar ve manipülasyonlarla amacına ulaşması, ülkemizde dezenformasyonla mücadele edilmesi gerekliliğini bir kez daha ortaya koymuştur. Yüksek sesle asılsız ithamlarda bulunarak kamuoyunu manipüle etme çabaları, Dezenformasyon Çaba Merkezi’nin hakikat süzgecinden kaçmayacaktır.”

Kardaş, HDP’li Paylan’ın yapmaya çalıştığı bir diğer dezenformasyon girişiminin de PKK’nın Taksim’deki terör saldırısını saptırmaya çalışan Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından açıklanan HDP’nin soru kağıdında dezenformasyon amaçlı olduğunu belirtti.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş’ın 21-27 Kasım 2022 tarihli Dezenformasyon Bülteni’nde yer alan “Taksim saldırısının soruşturulması teklifimiz AK Parti ve MHP tarafından reddedilmiştir” iddiasını soruşturduklarını, tutanak ve önergeleri incelediklerini vurgulayan, Kardaş, “Komisyon tutanaklarını inceleyerek HDP’nin önergeyi sunma amacının Taksim saldırısını soruşturmak değil, Türkiye’nin ÖSO ve HTŞ ile sözde ilişkilerini araştırmak olduğunu belirlediklerini hatırlattı.

HDP Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Hakkı Saruhan Oluç’un imzasıyla iddianameye konu olan önergede, “Hükümetin ÖSO ile bağlarını ortaya koymak amacıyla Anayasa’nın 98., İç Tüzüğün 104. ve 105. Suriye Dış Politikası ve Siyasi-Toplumsal Etkileri Bağlamında HTŞ ve Benzeri Yapılar.” Maddeleri uyarınca Meclis Soruşturması açılmasını teklif ve teklif ediyoruz. Kardaş, şeklinde sunulduğunu hatırlattı.

“Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, HDP’nin 6 vatandaşımızın yaşamını yitirdiği hain saldırının faili olan PKK/YPG terör örgütüyle ilgili çabalarını boşa çıkarmıştır. Açıkça yayınlanan bir belgeyi yanlış okuyarak kamuoyunu yanıltmaya çalışmaktır. açık bir dezenformasyon örneği ve kendi siyaset mesleği için talihsiz bir durum. Gerçek, Paylan’ın fosforlu kaleminin çizdiği renkli çizgilerin altına sığamayacak kadar değerli, büyük ve güçlü.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu