Ekonomi

ABD mortgage faizleri 4 ayın en düşük seviyesinde

ABD’de 30 yıl vadeli mortgage (konut kredisi) ortalama faiz oranı yüzde 6,19’a gerileyerek düşüşünü dördüncü haftaya taşıdı.

Mortgage Bankaları Birliği (MBA) verilerine göre, 27 Ocak’ta sona eren haftada konut kredisi başvuruları, faiz oranlarındaki gerilemeye rağmen bir önceki haftaya göre yüzde 9 azaldı.

Ülkede 30 yıl vadeli mortgage için ortalama faiz oranı yüzde 6,2’den yüzde 6,19’a düştü. Düşüşünü 4. haftaya taşıyan 30 yıl vadeli konut kredilerinde ortalama faiz oranı, Eylül 2022’den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Aynı dönemde 15 yıl vadeli konut kredisi ortalama faiz oranı yüzde 5,54’ten yüzde 5,5’e geriledi.

MBA Başkan Yardımcısı Joel Kan, faiz oranlarındaki düşüşe rağmen konut kredisi başvurularının gerilediğine dikkat çekerek, bunun konut sektöründeki dalgalı seyrin bir göstergesi olduğunu belirtti.

Mortgage faizleri ile 10 yıllık tahvil faizi arasındaki farkın 2022’nin başından bu yana alışılmadık şekilde arttığına işaret eden Kan, bu farkın daralmasının önümüzdeki aylarda mortgage faizleri üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturmasının beklendiğini söyledi.

ABD’de 30 yıllık bir ipotek için ortalama faiz oranı Ekim 2022’de yüzde 7’yi aşarak 21 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Ülkede ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yüksek enflasyona karşı agresif para politikasını sıkılaştırması konut piyasasını önemli ölçüde zayıflattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu