Ekonomi

17.000 Doları Aşan Bitcoin, 2024’e Doğru Güçlenmeye Başlayabilir

Investing.com – Pazartesi günü bitcoinYatırımcılar, Fed’in bu yıl şahin duruşunu yumuşatarak Aralık ortasından bu yana ilk kez 17.000 doları aşacağına dair artan beklentilerle arenaya girerken, fiyatlar genel kripto piyasalarının faydalarına öncülük etti.

Cuma günü açıklandı tarım dışı istihdamABD istihdam piyasasının soğuduğunu gösteren verilerin ardından dolardaki zayıflamanın da etkisiyle, dünyanın en büyük kripto para birimi %1,7 artışla 17.235,3 dolara yükseldi. Bu, Fed’in faiz oranlarını hızlı bir şekilde artırması için daha az alan bırakıyor.

Dünyanın 2 numaralı kripto para birimi Ethereumve Aralık ortasından bu yana ilk kez 1.300 doları aşarak %4 artışla üç haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

Besledi Kripto para piyasasının daha yavaş faiz artışları beklentisi, kripto para piyasası için büyük bir rahatlama. Fed’in parasal sıkılaştırması, alanın fayda sağladığı iki yıllık aşırı genişlemeci politikayı çözdüğü için piyasanın değeri 2022’de düştü. Değerdeki bu keskin düşüş, hala etkisi altında olan bir dizi yüksek profilli kripto pazarının iflasını da tetikledi.

Ayrıca bu hafta, ABD Perşembe günü açıklanacak şişirme verilere odaklanılacaktır. Fiyat baskılarının hafiflediğine dair işaretler, Fed’e şahin telaffuzunu azaltması için daha fazla ivme kazandırabilir.

Ancak Bitcoin daha az şahin bir Fed’den fayda sağlayacak olsa da, kripto para birimi 2021’de ulaştığı zirvelerin çok altında işlem görüyor. Kripto para birimi 2022’de %65 kaybederek bir değer emanetçisi, para birimi ve hatta enflasyon koruması statüsünün aksine.

Değerdeki bu keskin düşüş, 2022’deki bir dizi yüksek profilli kripto iflasıyla birleştiğinde, bireysel yatırımcıların genel olarak kripto para birimlerine olan duyarlılığını da azalttı.

Alan, 2022’de maliyetinin üçte ikisinden fazlasını kaybetti ve bu yılın ilk haftasında atak yapmakta zorlandı.

Yine de geçmiş döngüler, kriptoda boğa koşularının yalnızca kolay para politikası zamanlarında gerçekleştiğini göstermiştir. Fed’in bu yıl şahin duruşunu yumuşatması ve bu yıl faiz artırım döngüsünü kesintiye uğratma olasılığı ile kripto para 2024’e kadar kesinlikle biraz güçlenebilir.

Ancak bu alanın, perakende duyarlılığına yönelik ağır darbeden ve düzenlemeden kaynaklanan potansiyel baskıdan kurtulup kurtulamayacağını göreceğiz.

Yazar: Ambar Warrick

haber-asarcik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu