Haber

‘Tanrı Yok’ Dediği İçin Kuzenini Öldüren Adam Tahliye İstedi: ‘Kızlarıma Şeref Muhafızı Olacağım’

Ankara’da ‘Tanrı yok’ dediği için Şükrü Kerekli’yi öldürüp yol kenarına atan Özgür Taylan Doğan’a müebbet hapis cezası verildi. Doğan mahkemede ‘Kızlarım var; Ben onların şeref muhafızıyım. Bu nedenle serbest bırakılmak istiyorum’ dedi.

Şükrü Kerekli, 22 Mart’ta Altındağ ilçesi Ulucanlar Caddesi’nde yol kenarında bıçaklanarak öldürülmüş halde bulundu.

Kerekli’yi öldürdüğü ortaya çıkan kuzeni Özgür Taylan Doğan, Afyonkarahisar’da polis tarafından yakalandı. Cinayeti itiraf eden Doğan, sevk edildiği hakim tarafından tutuklandı. Soruşturma sonunda Doğan hakkında ‘tasarlayarak kasten öldürme’ ve ‘yağma’ suçlarından dava açıldı. Doğan, Ankara 37. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılamanın ilk celsesinde, “Her şeyi açık yüreklilikle söylüyorum. Onu küfür ettiği için öldürdüm. Kesinlikle tasarım yoktur. Bıçakla değil silahla öldürülmeyi hak etti. Onu tabancayla öldürmediğim için pişmanım.” Mahkeme başkanı tarafından daha önce psikiyatrik tedavi görüp görmediği sorulduğunda, “Hayır, ben iyiyim, isterseniz hastaneye gönderebilirsiniz” yanıtını verdi.

Mahkeme, savunmanın cezayı indirmeyi amaçladığını tespit etti.

Mahkeme daha sonra Cumhuriyet Savcısı Umut Sadak’a vakfa ilişkin görüşünü açıklamak üzere bir konuşma yaptı. Sadak, önceki duruşmada verdiği mütalaayı yineleyerek, uyuşturucu ve alkol kullandığını söyleyen sanığın, “Kuzenimi Allah yok dedi diye öldürdüm” savunmasının cezayı indirmeye yönelik olduğunu belirttiğini belirtti. Savcı Sadak, olaydan sonra maktulün aracını alıp kaçtığı için sanığın “kasten öldürme” ve “nitelikli hırsızlık” suçlarından mahkum edilmesini talep etti. Son sözleri sorulan sanık Doğan, “Kızlarım var, onların şeref kıtasıyım, bu yüzden tahliye olmak istiyorum” dedi.

Mahkeme indirim uygulamadı!

Daha sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, Doğan’ın kasten öldürme suçundan müebbet, nitelikli hırsızlık suçundan ise 6 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Sanıklara iyi hal ve haksız tahrik indirimi uygulanmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu