Haber

Putin, Schröder’e yönelik baskıları ‘Alman’ olmakla eleştirdi

Rusya Devlet kanalı Rossiya 1 muhabiri Pavel Zarubin’e konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, eski Almanya Şansölyesi Gerhard Schröder’e“Rusya’ya karşı tutumu” nedeniyle kendi ülkesinde de baskılar olduğunun hatırlatılmasına yanıt olarak, “Nazi üyesinin geçtiğimiz günlerde Kanada parlamentosunda alkışlandığı tatsız eylemi hatırlattı.” Bunu ancak Federal Almanya’nın eski Şansölyesi Schröder’e baskı yapmaya çalışanlara söyleyebilirim. Schröder’den uzaklaştıkça Kanada parlamentosunun Nazi sempatizanı sözcüsü haline geliyor. Antony RotaNe kadar yaklaşırsan” söz konusu.

Alman halkının kendisini doğru anlamasını istediğini vurgulayan Putin, sözlerini Almanca olarak tekrarladı.

Ancak Rusya Devlet Başkanı AlmanyaTürkiye’de pek çok düzgün insanın bulunduğunu dile getirerek açıklamasını şöyle tamamladı: Eminim bu sözlerimi birçok kişi duyacaktır.diye tamamladı.

Yakında Alman gazetesiBild’de yer alan haberde, Almanya’nın birleşmesinin 33. yıl dönümü nedeniyle resmi kutlamalara davet edilen eski Şansölye Schröder’in, hükümetin protokol servisi tarafından hükümet yetkililerinden farklı bir yere oturtulmasının istendiği belirtildi.

Kanada’da ne oldu?

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy22 Eylül’de Kanada’ya yaptığı ziyaret nedeniyle 14. SS Waffen Grenadier Tümeni’nde görev yapan 98 yaşındaki Yaroslav Hunka parlamentoya davet edilmiş ve orada ayakta alkışlanmış, Zelenskiy ise eski Nazi askerini bizzat selamlamıştı.

Tepkiler üzerine Kanada Avam Kamarası Başkanı (Parlamento) Anthony Rota, eski Nazi üyesini yüceltme skandalından birkaç gün sonra istifasını duyurdu. Daha sonra Kanada Başbakanı Justin TrudeauParlamentoda yaptığı konuşmada Ukraynalı Nazi gazisini övme skandalı nedeniyle özür diledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu