Teknoloji

Karsan Elektrikli Minibüslerini Japonya’ya Taşıdı!

Türkiye merkezli dev ticari araç üreticisi karsan e-JEST ve e-ATAK modelleri ile Avrupa’da elektrikli minibüs ve midibüs pazarında lider firmalardan biri olmuştur. Öyle ki e-JEST modeli son yıllarda Avrupa’da elektrikli minibüs alanında lider konumunda. 2022 yılında elektrikli otobüs pazarında önemli bir büyüme kaydeden şirket, Kanada ile ABD ve Kuzey Amerika’ya da giriş yaptı.

Dün yapılan açıklamada Karsan’ın çok değerli bir atılım daha yaptığı duyuruldu. Buna göre Kars JaponyadanAltech Co. isimli firma ile distribütörlük anlaşması yaptı.

Yıl sonunda Japonya’da tanıtılması planlanan sağdan direksiyonlu e-JEST modeliyle ilgili çalışmalar hız kazanıyor.

Yüksek teknoloji öne çıkaran modellere sahip olan Karsan, Ekim 2022’den bu yana pazarlama faaliyetlerini Japonya’da yürütüyor. Bu atılımla birlikte ülkeye giriş yaptı. CEO Okan Baş, Japonya’dan gelen talep üzerine şirketin kapılarını Uzakdoğu’ya açtığını da belirtti.

Bu muhtıra ile şirket, Japonya’ya uymak için sağdan direksiyonludur. e-JEST elektrikli minibüs modelleri ile ilgili çalışmalarını hızlandıracak. e-JEST, kompakt boyutlarıyla daha fazlasına sahiptir turistik bölgelerde ve yaşlı nüfusta Bulunduğu şehirlerde rağbet gördüğü de açıklamalar arasında yer aldı. CEO Baş, araç için çalışmaların sürdüğünü ve sağdan direksiyonlu versiyonunun da bulunduğunu ifade etti. bu yılın sonunda Japonya’da tanıtım yapmak istediklerinibelirtilmiş.

Karsan ise Japon pazarı ile Türk otomotiv tarihinde bir ilki gerçekleştirerek elektrikli otobüslerin Tesla’sı olma yolunda değerli bir adım attı. Çok geniş bir coğrafyada yer aldıklarını ve Japonya’da büyük başarılara imza atacaklarına inandıklarını belirten Baş, hem satış hem de satış sonrası hizmetler ile faaliyet gösterdikleri tüm bölgelerde yer alacaklarını sözlerine ekledi.

e-JEST’in özellikleri nelerdir?

Sağdan direksiyonlu versiyonuyla Japonya’da göreceğimiz e-JEST, dikkat çekici özelliklere sahip. Elektrikli minibüs tipinde araç, kompakt tasarım mal sahibi. Ayrıca küçük boyutu da onu şehirler için oldukça uygun bir araç yapıyor.

Karsan’a göre e-JEST, %100 elektrik enerjisi ile çalışıyor. BMW motorundan alıyor. 4 teker bağımsız süspansiyona sahip aracın uzunluğu ise 5.8 metre. Maksimum yolcu kapasitesi 22maksimum menzili ise 210 kilometre olarak görünür. Bataryanın hızlı şarj ile 55 dakikada tamamen şarj olduğu da firma tarafından vurgulanıyor.

oguzlar-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu