Haber

Jeoloji Profesörü Cenk Yaltırak’ın depremin yoğunluğunun 11 olduğunu söylediği haberin yalan olduğu ortaya çıktı.

Depremin ardından gözler jeoloji çalışmaları yapan akademisyenlere çevrildi. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Jeoloji Profesörü olarak görev yapan Prof. Dr. Cenk Yaltırak’ın öne sürdüğü bir tartışma gündeme geldi. Özellikle sosyal medya platformlarının gündemine oturan bu haberi Yaltırak yalanladı.

Güneydoğu’da yaşanan iki büyük depremin ardından akademisyenlerin açıklamaları gündem oldu.

Deprem konusundaki çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Cenk Yaltırak da bu isimlerden biridir. Yaltırak’ın çalışma alanları genel jeoloji, deniz jeolojisi ve jeofiziktir.

Cenk Yaltırak ile ilgili olduğu söylenen bu açıklamalar geçtiğimiz günlerde sosyal medya platformlarında paylaşılmıştı. Yaltırak, iddialara göre depremin gerçek şiddetinin 11 olduğunu söyledi.

Ardından Cenk Yaltırak Twitter hesabından bu açıklamaların kendisiyle ilgili olmadığını ve bilgilerin yanlış olduğunu duyurdu ?

?

?

Ancak beyin sarsıntısının büyüklüğü ve şiddeti aynı kavramlar mıdır?

Bir depremin şiddeti ve büyüklüğü aynı kavramlar değildir. Sarsıntının şiddeti, bir depremin yeryüzünde hissedilen nokta üzerindeki etkisi olarak tanımlanır. Diğer bir deyişle depremin binalar, insanlar ve doğa üzerindeki etkisinin bir ölçüsüdür. Depremin şiddeti, yıllar içinde meydana gelen depremin etkileri belirli kriterlere göre incelenerek belirlenir.

Depremin büyüklüğü, deprem sırasında açığa çıkan gücün ölçüsüdür.

Hepimizi tebrik ederiz.

basmakcihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu